Emekli maaşlarına zam yapılacak mı? AKP’li isim ilk kez açıkladı

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilerin bekledikleri ‘zam’ haberi hakkında konuştu.

Akbaşoğlu, 31 Mart’a kadar olağanüstü toplantının gündemlerinde olmadığını söyledi ve 2024 yılı emekliler için özel bir öneme sahip olacağını açıkladı.

Meclis’in nisan ortalarında göreve başlaması beklenirken bu tarihten itibaren emekli maaşları ve diğer konuların gündeme geleceğini ifade etti.

Meclis’te yaptığı basın toplantısında konuşan Akbaşoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“2024 yılı emekliler yılı olarak ilan edildi. Alım gücünü artırmaya tüm çalışanlarımızla birlikte daha iyi noktaya taşımaya irademiz tam birliktelik içinde Meclis muhtemelen nisan ortalarında tekrar görevini ifa edecek o tarihten itibaren de bu hususları gündemimizde müzakere edeceğiz.

Haziran sonu temmuz başı itibarıyla emekliler başta olmak üzere tüm çalışanlarla ilgili daha iyileştirici, alım gücünü artıcı değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşacağız buna dair düzenlemelerimizi inşallah gerçekleştireceğiz.”

EYT’lilerin katılımıyla birlikte emekli sayısının 16 milyona ulaştığını hatırlatan Akbaşoğlu, bayram ikramiyeleriyle ilgili ödemelerinde bayramdan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda belirlenen bir takvim içerisinde gerçekleştirileceğini aktardı.

SGK Uzmanı Emin Yılmaz da meclis detayına dikkat çekerek “Emeklilerimiz enflasyon oranında zam alıyor. Bununla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan; emeklinin dar gelirlinin enflasyona ezdirilmeyeceğine ilişkin demeçlerde bulunuyorlar.

Yasa koyucu geçtiğimiz dönemlerde de enflasyonun üzerinde refah payı eklentisiyle verildiğini gözlemleyebiliyoruz.

“2 bin TL’lik emekli ikramiyesinin yüzde 50’lik artışla 3 bin TL’ye çıkarıldı. Emekli ikramiyesinin artışı veya 10 bin TL’lik taban aylığının yükseltilmesi, seyyanen zamla alakalı emeklilerimiz içerisinde beklenti vardı.

Bu beklentiyi takvim çerçevesi içerisinde Meclis gündemine alırsak zam yapılıp yapılamayacağını söylememiz mümkün. Ne demek bu?”

“MECLİS TATİL OLDUĞU İÇİN ZAM OLASILIĞI DÜŞÜK İHTİMAL”

“Bayram ikramiyesi yüzde 50 zamla Meclis’ten geçti. 8.Yargı Paketi’nde geçmeyen maddeler var ama sosyal güvenlik hukukuyla ilgili maddeler geçti. Nisana kadar Meclis tatilde olduğundan kaynaklı zam olasılığının düşük ihtimal görüyorum.

İkramiyeler geçmiş dönemlerde hep bayramdan bir hafta öncesinde veriliyordu. 10 Nisan itibariyle de Ramazan Bayramı olacağı için bir hafta öncesi nisan ayının başına denk geliyor.

Meclis sürecinden sayın Cumhurbaşkanı imzalayacak devamında Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek, orada zaman kıstası çok dar.

Eğer yasa koyucu böyle bir sinyal verirse sonradan da ek ödeme şeklinde verilebilir, geçmiş dönemlerde yapılırdı. İkramiye konusunda Kurban Bayramı’nda artırma ihtimali olabilir.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x